Čištění myčky octem prodlouží životnost vaší myčky nádobí. Nemusíte se spoléhat jen na chemii, snadný, levný a ekologický způsob jak vyčistit myčku, je použít bílý ocet, nebo-li kvasný ocet lihový 10%.
Nevíte, jak vyčistit myčku octem? Myčku byste měli, stejně jako pračku, pravidelně čistit. Zbavíte jí tak vodního kamene, mastnoty, event. i nepříjemného zápachu a navíc ocet funguje i jako leštidlo do myčky. Bílý ocet si hravě poradí se vším.
Nalijte menší množství do nádržky na gel či tablety a dva šálky do spodní části myčky, volně do prostoru. Při silnějším znečištění to však může být i více, až litr. Zapněte program s vysokou teplotou a nejdelším trváním. Teplota by měla dosáhnout alespoň 65 až 75 °C. Čištění myčky octem provádějte 1x za 2 - 6 měsíců.
Ocet můžete také použít jako ekologické leštidlo. Stačí nalít ocet před každým mytím do prostoru určeného právě pro leštidlo. Poté můžete myčku zapnout jako obvykle.
Ocet do pračky
Používejte při čištění pračky a praní bílý ocet, vyčistí pračku, prádlo vybělí i změkčí a nahradí i aviváž. Stojí pár korun, je šetrný k přírodě a jeho použití je snadné a rychlé.
Čištění pračky často podceňujeme, pokud ale chceme, aby nám pračka dlouho sloužila, je dobré se čištění věnovat pravidelně. Odstraníte tak zbytky usazeného pracího prášku, vodního kamene i plísně, která může díky vlhkosti uvnitř pračky nenápadně začít kvést. Z dokonale čisté pračky vyndáte i krásně vyprané a voňavé prádlo.
Kam nalít ocet do pračky?
Do přihrádky na prací prostředek nalijte 2 menší hrnky octa a zapněte dlouhý program na min. 60 °C. Pračka bude dokonale čistá, bez vodního kamene a zbytků usazeného pracího prostředku. Takovéto čištění provádějte 2-3x za rok.
Jedlá soda a ocet do pračky
Další ověřený recept na vyčištění pračky je ocet a soda. Když spojíte sílu octa s jedlou sodou, získáte tak ještě účinnější prostředek, který pračku zbaví vodního kamene, bakterií i nežádoucího zápachu. Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku jedlé sody, 0,5 l octa nalijte přímo do bubnu pračky. Nastavte nejvyšší možnou teplotu, nejdelší prací cyklus a pračku pusťte naprázdno.
Tip na vyčištění zásobníku na prací prostředek a aviváž: namočte ho na 30 minut do roztoku horké vody, octa a jedlé sody. Nepleťte si však jedlou sodu a prací sodu. Prací soda není jedlá, používá se ke změkčení vody
Ocet na praní
Ocet také dokáže krásně rozjasnit vaše prádlo, stačí přidat do pračky 1/2 hrnku bílého octa. Poradí si i se skvrnami na oblečení, zaperte je s octem a solí, poté vyperte obvyklým způsobem.
Potřebujete-li rozjasnit zašedlé bílé prádlo, použijte asi 100 ml octa a přidejte ho do přihrádky na předpírku, stejné množství přidejte i do konečného máchacího cyklu. Stejný postup zvolte i pro udržení barev na vašem barevném prádle. Ochráníte ho tak před vyblednutím barev, a černá zůstane černou.
Dezinfekce pračky octem
Ocet pračku nejen dokonale vyčistí, ale také dezinfikuje. Postup je stejný jako při čištění pračky. Nalijte dva hrnky octa přímo do bubnu pračky, nastavte co nejvyšší teplotu a nejdelší program a pusťte pračku naprázdno.
Další vychytávky s octem
Pokud máte domácího mazlíčka a jeho chlupy jsou všude včetně vašeho oblečení, přidejte polovinu šálku bílého octa do cyklu máchání. Tento jednoduchý trik zabrání usazování chlupů vašich domácích miláčků na oblečení.
Je vaše oblečení nebo třeba záclony cítit cigaretovým kouřem? Snadná pomoc - do pracího cyklu přidejte půl šálku bílého octa.
Ocet místo aviváže
Ocet můžete použít i jako ekologickou aviváž. Nalijte do zásobníku pro aviváž cca 50 ml octa, prádlo pak bude krásně měkké. Ocet oceníte i při praní oblečení miminek nebo pokud vás trápí alergie. Je totiž šetrný k pokožce, dezinfikuje, odstraňuje zbytky pracího prášku a změkčuje prádlo.
Dávkování octa záleží na objemu pračky, není tedy univerzální rada, kolik octa přesně použít. Začněte s podobnou dávkou jako u běžné aviváže, z usušeného prádla byste ocet neměli vůbec cítit.